Kako prenijeti sliku na drvo – Prednosti i mane (VIDEO)
U jednom od prethodnih postova, na našem Blogu, smo podijelili Video tutorijal koji upućuje na 5 načina kako prenijeti sliku na drvo, tačnije kako prenijeti fotografiju na drvo. Danas smo se odlučili osvrnuti na prednosti i mane svakog od datih postupaka.
Da biste uspjeli u svom naumu, potrebno vam je:
- Komad drveta
- Aceton
- Medicinske rukavice
- Završna zaštita na vodenoj bazi
- Četkica
- Glos Gel (Lak za sjaj)
- Pjenasta četkica
- Lak u spreju
Prenošenje slike na drvo, kako ćete vidjeti u nastavku, je veoma jednostavno. Većinu potrebnih materijala i alata imate u svom domu. Svaki od postupaka ima svoje prednosti i mane, otud je neki bolji za jednu namjenu predmeta, dok je drugi proces bolji za drugu namjenu. U svakom slučaju, odlično je znati što više načina prenošenja slike na drvo i koristiti odgovarajući u datom trenutku.
Napomena: Da biste sliku uspješno i pravilno prenijeli na drvo, ili bilo koju drugu površinu, sliku je potrebno odštampati kao odraz u ogledalu (Mirror print).
Radi ljepše preglednosti, svaki od videa u ovom postu počinje od odgovarajuće metode.
Kako prenijeti sliku na drvo
Aceton
Aceton ima svaka dama u svom setu šminke. Obično se koristi za uklanjanje laka za nokte, dok njegova hemijska svojstva omogućavaju višestruku upotrebu.
Aceton je bistra bezbojna tečnost prijatnog mirisa koja dosta isparava već na sobnoj temperaturi. Rastvara se u vodi i ključa na 56°C. Aceton je veoma zapaljiva tečnost sa temperaturom paljenja od 19°C. Ovo jedinjenje je samozapaljivo na 540°C. Ovo je nešto na šta biste trebali obratiti pažnju kod rada sa acetonom.
Kao što ste mogli vidjeti u prethodnom videu, prenošenje slike na drvo je jednostavno. Željena fotorafija se prisloni na drvo, potom premaže acetonom i nakon određenog vremena polako ukloni.
Sliku je potrebno štampati na laserskom štampaču. Slika sa ink-jet štampača će biti nešto manjeg kvaliteta.
Prednosti:
- Čisto
- Brzo
- Jeftino
- Kvalitet manjeg teksta je zadovoljavajući
Mane:
- Aceton je zapaljiva hemikalija
- Aceton nagriza kožu i može vam ukloniti lak za nokte 🙂
- Slika / fotografija ne izgleda savršeno
- Djelovi slike koji imaju mnogo crne boje se ne prenose savršeno.
Pegla
Najbolja opcija bi bila da imate staru peglu, određenu baš za ovu namjenu. Nemojte dozvoliti da upropastite peglu koju koristite u svom domu. (Nemojte krasti peglu vaše drage ili dragog 🙂 ).
U videu se koristila slika odštampana na laserskom štampaču. Rezultat i nije previše zadovoljavajući. Neki kreativci su se u ovom usavršili i njihovi transferi izgledaju mnogo bolje.
Da bi se slika prenijela na drvo potrebno je sliku “peglati” na drvetu. Ne zaboravite da je sliku takođe najbolje odštampati kao odraz u ogledalu.
Prednosti:
- Jednostavan metod
- Jeftino
- Brzo
- Ok je kod transfera teksta
Mane:
- Kvalitet transfera loš (gori od acetona)
- Možete se izgoreti
- Postoji mogunost da se drvo zapali
Poliakrilni lak
Do sada najsavršeniji metod prenošenja se pokazao sa poliakrilnim zaštitnim lakom na bazi vode (Polycrylic Protective Finish Water Based). Jako jednostavna metoda sa sjajnim rezultatom, kao što možete vidjeti na fotografiji u prilogu.
Da biste na ovaj način prenijeli sliku na drvo, potrebno je da komad drveta premažete tankim slojem laka (mnogo je bolje nanijeti tanji sloj), fotografiju prislonite na drvo, pređete preko površine, kako bi se uklonili mjehuri vazduha i potom ostaviti da se sve osuši.
Nakon nekih sat vremena, lak se osušio i potrebno je, ovog puta, uzeti četkicu za zube i sastrugati papir sa drveta. Najbolje je prethodno nakvasiti papir. Jako je važno da pri uklanjanju papira ne budete pregrubi.
Prednosti:
- Jako dobar kvalitet slike
- Ukoliko ste hobista vjerovatno imate poliakrilni završni lak
Mane:
- Potrebno više vremena
- Proces napravi malo haosa na stolu
Sve u svemu jako dobar metod za prenošenje slike na drvo!
Glos Gel Medium
Najveći broj kreativaca kao i youtube zajednice, preporučuju Glos gel (gloss gel). Glos gel je takođe napravljen na bazi akrila i može se pronaći u svim hobi radnjama. Ako je prethodni metod bio dobar, ovaj je savršen.
Prednosti:
- Jako dobar kvalitet slike
- Pristupačan metod
Mane:
- Potrebno malo više vremena
- Papir se malo teže uklanja
- Stvara se nered na stolu
CNC Laser
Ok. Nije uradi sam metod ali radi demonstracije želimo pokazati i ovaj način prenošenja slike na drvo.
Iskreno, više nam se dopadaju uradi sam metodi 🙂
Toliko od Kukice u ovom sjajnom uradi sam tutorijalu. Želite saznati više? Pratite nas na Facebook-u